בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חשד: בכיר במרצ ניסה להשפיע על ההצבעה 
 
 יש להם מרצ לעשות. כפר קאסם אתמול (גילי סופר)   
 
גילי סופר, חדשות נענע

עיסאווי פרייג', מועמד מרצ לכנסת ומראשי המגזר הערבי במפלגה, נראה במהלך יום הבחירות כשבידיו חבילת תעודות זהות; פרייג': רציתי לברר איפה הם מצביעים; ועדת הבחירות: זה דבר חמור המצריך בדיקה יסודית; רן כהן: זה נשמע לי רע. חשיפה ראשונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
20 אחוזים מהמצביעים ביישוב. כפר קאסם
 20 אחוזים מהמצביעים ביישוב. כפר קאסם    
מועמד מספר 16 ברשימת מרצ לכנסת ומראשי המגזר הערבי במפלגה, עיסאווי פרייג', עבד קשה מאוד כדי לסייע למפלגתו הקורסת. נראה שהוא השתדל קצת יותר מדי. פרייג' נראה אתמול (שלישי) סמוך לאחת הקלפיות בכפר קאסם כשבידיו חבילת תעודות זהות. המועמד לא הכחיש את הדבר, אך כשנשאל על ידי כתב חדשות נענע לפשר העניין, התפתל ולבסוף השיב: "אנשים באים. רוצים לדעת באיזה קלפי הם מצביעים. יש לנו מטה. שולחים את התעודת זהות למטה והוא מחזיר תשובה באיזה קלפי הם צריכים להיות, מחכים לבן אדם שיגיע, נותנים לו תעודת זהות והוא הולך מצביע איפה שהוא צריך".

את המידע הזה, מיותר לציין, סיפק מוקד של משרד הפנים בשיחת חינם לכל דורש בכל שפה. אך מדוע פרייג' היה חייב להסתובב בכפר כשחבילת תעודות זהות באמתחתו? מתברר כי הוא עצמו סיפק דקות אחדות קודם לכן תשובה אפשרית: "בדרך כלל אנשים רוצים להבטיח שלא תהיה להם בגידה במשפחה", אמר לנו. כדי למנוע 'בגידה' שכזו, הסביר פרייג' בידענות, תעודת הזהות משמשת כפיקדון עד יום הבחירות, אז מקבל 'המתפקד' את תעודת הזהות שלו בחזרה.

מתברר שהתופעה הזו אינה זרה לתושבי המקום. איש מיושבי בית הקפה במרכז כפר קאסם לא הרים גבה כאשר טנדר של פעילי אחת המפלגות עצר אתמול בצהריי היום בכניסה לכפר; מהטנדר ירד אחד הפעילים, אסף ערימה של תעודות זהות, עלה שוב לטנדר ונסע. ממש כך.

בכלל, בכפר ישמחו לספר לכם כי הבחירות הן פשוט עניין של כסף. לא תמיד ולא אצל כולם - בכל זאת יש מי שהולך לקלפי ומצביע על פי רצונו החופשי, אבל הכסף משחק פה ביג-טיים. הכסף הוא המנוע, והעניין הוא מי הולך להצביע ומי לא, מי מביא את האנשים לקלפי ומי לא. ולא מדובר בשירותי הסעות בלבד.

"זה אינטרסים מצומצמים מאוד, זה כמו באסטה בשוק, אתה מבין, תשלם ואז עובדים בשבילם ומצביעים בשבילם. יש קבלני קולות, ותמורת כסף או הבטחות, במיוחד כסף, אז אולי עובדים… אומרים למישהו קח 20 אלף שקל, והוא מביא 50 איש לקלפי", מסביר לנו בפשטות את העניין אחד מבני משפחת באדיר הענפה העומד גם הוא בתור הארוך הנגרר מחוץ לקלפי המקומי.
 
ואולי מכיוון שזו הנורמה הרווחת במקום, לא התבייש פרייג' לעשות את העבודה במו ידיו. לפרייג', שעד להצטרפותם של ביילין ודיין למפלגה היה במקום ה-14ברשימה לכנסת, אך נדחק בעל כורחו למקום ה-16, לא נראה שיש בעיה כלשהיא באחזקת חבילת תעודות זהות; ככה סתם, לאור היום, מטרים ספורים מהקלפי ואח"כ גם לחלק אותן למספר צעירים שהתלוו אליו.
 

רן כהן: זה נשמע לי רע; ועדת הבחירות: זה חמור

מוועדת הבחירות המרכזית נמסר לחדשות נענע בתגובה, כי היא רואה את העניין בחומרה וכי יש לבדוק את העניין לעומק, וזאת במיוחד לאור הדגשים שהציג השופט חשין בנושא לפני ובמהלך מערכת הבחירות. מהוועדה אף נמסר כי על פניו מדובר בחשדות לכאורה המצריכות בדיקת משטרה וודאי שאם העדויות תגענה לידיה היא תטפל בהן בכל הרצינות והחומרה. בוועדה אף המליצו לנענע להעביר את החומר לידיה ולידי המשטרה.

ח"כ רן כהן, מראשי מרצ, הגיב בתדהמה לפנייתינו בעניין: "זו פעם ראשונה שאני שומע את זה, העניין נשמע לי רע. כל מה שאני יכול לומר לפני שדיברתי עם עיסווי, זה שזה שנשמע רע".

ח"כ חיים אורון, יו"ר מטה הבחירות של מרצ, אמר: "העברנו הנחיות לכל הפעילים לפעול במסגרת החוק. אם יש חשד למעשה בלתי חוקי, צריך לפנות למשטרה ולרשויות המתאימות על מנת שיבדקו זאת. אני אישית אנסה לדבר עם עיסווי, ולראות מה בדיוק היה שם".

בשיחה טלפונית נוספת שערכה היום מערכת נענע עם עיסווי הוא חזר על הסבריו: "איזה החזקתי [את התעודות], בן אדם שרוצה לדעת איפה הוא מצביע, אסור לי להגיד לו? כל מה שנעשה", הדגיש פריג', "נעשה כמו שצריך".

מרצ זכתה אגב ב-20.3 אחוזים מקולות המצביעים בכפר קאסם, כשרק רע"ם (23.8) וחד"ש (36.7) מקדימות אותה; וזאת כשבכלל המגזר הערבי השיגה מרצ רק 4.2 אחוזים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by